نزدیکی به روسیه در نبرد با هراس‌افکنی

ساخت وبلاگ
چکیده : حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی که برای بررسی اوضاع امنیتی به ولایت ننگرهار رفته بود در یک کن... با عنوان : نزدیکی به روسیه در نبرد با هراس‌افکنی بخوانید :

حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی که برای بررسی اوضاع امنیتی به ولایت ننگرهار رفته بود در یک کنفرانس خبری در جلال‌آباد گفت که افغانستان کشورهای منطقه را برای کمک در مبارزه با هراس‌افکنی قناعت داده و وی به زودی به همین منظور به روسیه سفر خواهد کرد.

آقای اتمر درحالی از سفر به روسیه خبر داد که در هفته‌های اخیر درگیری نیروهای امنیتی کشور با منسوبان گروه داعش در ولسوالی کوت ولایت ننگرهار اوج گرفته است. گفته می‌شود در اثر این درگیری‌ها صدها خانواده مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

آقای اتمر در سخنان خود گفت که پاکستان در کنار حمایت از سایر گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان، از گروه داعش نیز پشتیبانی مالی می‌کند. نزدیکی جلال‌آباد با پاکستان و جغرافیای ویژه آن در کنار مناطق قبایلی پاکستان سبب می‌شود که این گمانه مطرح شود با شکست‌های داعش در عراق و سوریه و حتا لیبیا، ممکن است این گروه از این مناطق به حیث مراکز آینده فعالیت خود استفاده کند. آقای اتمر همچنین گفت که اعضای گروه داعش از پاکستان آمده‌اند و بیشترشان شناس‌نامه این کشور را دارند.

وی مدعی کاهش شمار جنگجویان داعش در این منطقه شد و گفت که دولت اقدامات خود را بر ضد این گروه تشدید خواهد کرد.

از طرف دیگر روسیه همواره خواستار کمک به دولت افغانستان در مبارزه با گروه داعش بوده است. روسیه که خود جمعیت مسلمان زیادی دارد در عین حال درگیر مبارزه با این گروه در سوریه است و از آن هم می‌ترسد که بازگشت جنگجویان به کشورهای آسیای میانه به‌ویژه جمهوری‌ خودمختار خود روسیه از سوریه و عراق به برهم زدن امنیت این کشور منجر شود.

روسیه افغانستان را خط مقدم نبرد با داعش و جلوگیری از نفوذ این گروه به آسیای میانه و نزدیک شدن به مرزهای خود می‌بیند. از همین رو علاقمند همکاری با دولت افغانستان در این زمینه است.

هراسافکنی,...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : چهارشنبه 1 آذر 1396 ساعت: 11:57