قطعه‌ی ضد آشوب، اقدامی ناشیانه

ساخت وبلاگ
چکیده : ماجرای تشکیل قطعه‌ی ضد آشوب بدون حضور نیروهای تاجیک‌تبار یک مساله‌ی جدی است و واکنش‌ها هم به ا... با عنوان : قطعه‌ی ضد آشوب، اقدامی ناشیانه بخوانید :

ماجرای تشکیل قطعه‌ی ضد آشوب بدون حضور نیروهای تاجیک‌تبار یک مساله‌ی جدی است و واکنش‌ها هم به اندازه کافی تنش‌آفرین و نگران‌کننده بوده است. در عکس‌العمل‌های مقامات و مردم عادی به خوبی بی‌اعتمادی به ارگ و نگرانی از نهادینه‌شدن تبعیض قومی در افغانستان را می‌توان احساس کرد. در مکتوب وزارت داخله، دستور ارگ مشخص است ولی واضح نیست که چرا نباید پولیس‌های متعلق به یک قوم در آن‌جا حضور داشته باشند. البته، مکاتیب دولتی معمولاً ناقص، آمرانه و مبهم ‌اند که به همین دلیل از روی یک کاغذ دلایل و انگیزه‌های دستوردهنده‌گان را به روشنی نمی‌توان حدس زد. ولی این که وزارت داخله و شورای امنیت کل ماجرا را به یک اشتباه تقلیل دادند، وضعیت را بدتر ساخته و بی‌گمانی‌ها را افزایش داده‌اند. هر زمانی که سند دولتی‌ای فاش می‌شود که در آن مقام‌های بالا خواستار اقدامات تبعیض‌آمیز و قوم‌ستیزانه شده‌اند، به طور عاجل مامور پایین‌رتبه برطرف شده و کل ماجرا به گردنش می‌افتد. این نشان می‌دهد که فرهنگ اداری افغانستان توأم با بی‌مسوولیتی، تزویر و قانون‌شکنی است.نوشته جدید
در مکتوب، دستور ارگ روشن است و بهتر است که توضیح بدهد چرا چنین دستوری را صادر کرده است. نادرست است که اگر توضیح پیش‌پاافتاده‌ی سرپرست وزرات داخله قبول شود. خطا در کلمات قابل تصور است، اما خطا در پاراگراف، نه تنها قابل باور نیست بلکه شک دست‌کاری و پنهان‌کاری را تقویت می‌کند.

روزنامه هشت صبح

ناشیانه,...
نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : چهارشنبه 1 آذر 1396 ساعت: 11:57